rośliny ziemno wodne

Raz pod wozem, raz na wozie.

Temat: Oczko Huberta

Hubert na niewielkiej powierzchni zgromadził bardzo dużą ilośc roślin wodnych

To prawda, z niezliczonych wypraw z Aurorą po stawach, rozlewiskach, mokradłach, śródpolnych oczkach, ciekach i innych dziwnych miejscach oraz ze sklepów ogrodniczych przywiozłem co nieco roślinności - w moim oczku i wokół niego rosną m.in.: czermień błotna (teraz pięknie kwitnie na biało), strzałka wodna (właśnie rozetkują), tułacz pstry (chyba wymarzł, bo nic nie puszcza, ale wciąż mam nadzieję ), niezapominajka błotna, tojeść (rozesłana i kropkowana), tatarak variegata, pałka (szerokolistna i miniaturowa), przewrotnik (kwitnie teraz na żółto), jeżogłówka (prawdopodobnie, bo dopiero wypuszcza pędy), krwawnica, przęstka posp., knieć błotna (w tym również kaczeniec odm. Alba), wywłócznik okółkowy, rogatek sztywny, moczarka kanad., mech zdrojek i jawajski, rzęśl, rzęsy (trójrowkowa i drobna), okrężnica bagienna, osoka aloesowata, pływacz posp., pistia, żabiściek pływający, wąkrotka, wgłębka wodna, mozga trzcinowata, sit, ponikło, kosaciec żółty, mieta wodna, grążel żółty, oczywiście lilie wodne i funkie oraz kilka niezidentyfikowanych jeszcze gatunków. Wkrótce będą jeszcze: rukiew wodna, rdest ziemno-wodny, rdestnica (przeszyta lub połyskująca), hiacynt, wierzbownica, łączeń baldaszkowy, rozpław sercowaty, turzyce i .................
Źródło: forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=330Temat: Dlaczego metal jest dla debili?
Małgorzato, rzucę papierosy :{.

Fumflu, kiedy uświadomiłem sobie, że sitowie to rodzaj roślin należący do rodziny ciborowatych (turzycowatych), który liczy ponad 120 gatunków, z których 2 występują naturalnie na terenie Polski, stałem się innym, lepszym człowiekiem. Sitowiem. Nie koniem.

I ciekawostka: podobno, w nazewnictwie potocznym nazwę sitowie noszą różne gatunki roślin ziemno-wodnych i higrofitów o rurkowatych pędach: sity, oczerety, ponikło, kłoć.
Źródło: forum.muzyka.pl/viewtopic.php?t=13302


Temat:
Witam.
Jeśli chodzi o ryby i rośliny akwariowe, to interesującą formacją roślinną jest tylko wilgotny las tropikalny, który w Afryce zajmuje liczne charakterystyczne obszary. Do najważniejszych należą Afryka Zachodnia i dorzecze Konga. Temperatury dzienne wahają się tu między 25 i 36°, średnia roczna suma opadów wynosi zaś 2000-4000 mm.

Roślinność wodna występuje albo na obszarze wielkich rzek, jak Kongo czy Niger, albo w mniejszych lagunach, gdzie rosną przede wszystkim gatunki ziemnowodne.

W przeciwieństwie do obszarów tropikalnych Ameryki Południowej i Azji bogactwo gatunków jest tu znacznie mniejsze. Przeważają nenufary nieprzydatne dla akwariów; na olbrzymich połaciach wód panoszy się dokuczliwy chwast Pistia stratiotes. Z tego obszaru jednak pochodzi jeden z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych rodzajów roślin wodnych - Anubias. Poza tym przeważają rośliny przybrzeżne, które pod wodą nie rosną wcale lub marnieją, jak np. Cyperus.

Bogactwo cudownie pięknych ryb jest tu nieprzebrane. Laguny zamieszkane są przez liczne gatunki z rodzajów: Tillapia, Pelmatochromis, Hemiehromis, Epi-platys i innych. W wodach bieżących żyje wiele gatunków z rodziny pielęgnico-watych, karpieńcowatych i karpiowatych.

Afrykę Zachodnią i Równikową charakteryzują stosunkowo mało wahające się, wysokie temperatury, toteż ryby pochodzące z tych terenów wymagają bardzo stałych warunków środowiska.

Ciepła i wilgotna jest również tropikalna część Afryki Wschodniej, ale cechuje się większymi dobowymi wahaniami temperatury - od 20 do 32°. Na obszarze stepów wahania te są jeszcze większe. Ponieważ mniejsze laguny w porze suchej całkowicie wysychają, nie spotyka się tu typowej roślinności wodnej; przeważają rośliny błotne, które nie nadają się do akwariów. Natomiast obszary te są ojczyzną przepięknych ryb karpieńcowatych z rodzaju Nothobranchius. Żyją one bardzo krótko i zamierają, gdy wyschną zbiorniki wodne. Okres całkowitej suszy przeżywają tylko ich jaja w suchym mule. Wraz z nastaniem deszczów z ikry wykluwa się wylęg. Młody narybek rozwija się i rośnie bardzo szybko, osiągając wkrótce dojrzałość płciową.

W rejonie jezior Tanganika i Niasa żyją głównie ryby z rodziny Cichlidae, która reprezentowana jest głównie przez rodzaje Haplochromis, Pseudotropheus, Labeotropheus i inne.

Opisaliśmy biotopy, w których żyje większość akwariowych gatunków ryb i roślin. Jeśli im zapewnimy w każdym wypadku właściwe środowisko, to zabiegi pielęgnacyjne w akwarium -nie będą trudne, a wprowadzimy do domu cząstkę egzotycznej przyrody, która będzie nam sprawiać tylko radość.

Źródło: Ryby i Rośliny Akwariowe, Rudolf Zuzkal i Karel Rataj, Warszawa 1973
POzdrawiam
Źródło: holender.fora.pl/a/a,81.html


Temat: DOMEK DLA ŻÓŁWIA, czyli wiwarium.
Aby nasz pupilek zachował dobrą kondycję musimy zadbać o odpowiednie dla niego mieszkanko W zależności od rodzaju można pomieszczenia dla żółwia podzielić na trzy grupy:

-akwaria --> żółwie wodne
-akwateraria-->żółwie ziemnowodne
-terraria-->żółwie lądowe

Każde z tych pomieszczeń(wiwariów) różnią się między sobą, ale posiadają także szereg spólnych cech.
Więc zaczynamu od opisu TERRARIA:)


TERRARIUM


Terrarium jest pomieszczeniem imitującym warunki lądowe.Rozróżniamy terraria półsuche i suche,odtwarzające warunki pustynne.Będą to terraria o słabszym wystroju roślinnym i mniejszej wilgotności.Niezbędną rzeczą w terrarium jest kryjówka dla żółwia.Najlepiej umieścić ją w najchłodniejszym rogu terrarium.Żółwiowi potrzebna też jest woda, dlatego w terrarium powinien być płytki basen dla żółwi lądowych.Basen ie może być głęboki gdyż żółwie lądowe nie umieją pływac i szybko mogą się utopić.Wystarczy że wody jest tak mniej więcej do dolnych płytek brzegowych.Terrarium oświetlamy świetlówką 40-60W.Umieszczona powinna być w czesci , gdzie znajdują się rośliny, karmniki i basen.
Rozmiary terrarium muszą być dostosowane do wielkości żółwia.ZA wystarczające przyjmuje się długość równą ok.pięciu długościom żółwia i szerokość równą jego terzem długościom.Tak więc dla przeciętnego żółwia lądowego , który ma około 15 cm zbudojemy/kupimy terrarium o wymiarach 75x45cm.
Wysokość terrarium powinna być taka aby nie umożliwić ucieczkę żółwiowi,ponieważ żółwie bardzo dobrze się wspinają.Gdy mamy np.dwa żółwie jeden może się wspomóc skorupą drugoego:)Przy bogatym wystroju terrarium powiększamy je odpowiednio.


O dwóch następnych wiwariach napisze może jutro bo teraz muszę wyskoczyć w jedno miejsce ;p CDN....!!!
P.S. NApisałam tak tylko ogólnie najważniejsze rzeczy , bo dużo by siępc isało a ja nie amm teraz czasu :]
Źródło: zozwierz.fora.pl/a/a,170.html


Temat: Mów Prawdę

A pytanie ? Odp. na pytanie Neko

Taaaaa

Co to mszaki ?


Mszaki (Bryophyta) - typ (gromada) roślin ziemno-wodnych, w których rozwoju jeszcze dominuje gametofit.


Jaką masz średnią?
Źródło: 6bsp43.fora.pl/a/a,19.html


Temat: Dlaczego zbudowałeś/aś oczko wodne?
Pozwolocie, że aby się nie powtarzać, zacytuję fragment z mojej strony, gdzie opisuję historię powstania mego Mikro Jeziora.
..."Latem 1993 roku, wypoczywając sobie na balkonie, zastanawiałem się, co by tu można we własnym zakresie, zmienić w otoczeniu, żeby tak na bardziej zielono i kolorowo, a nie szaro - czarno. Aż nagle przyszło olśnienie!!! Eureka!! Wiem! Robię ogród z oczkiem wodnym i strumieniem, takim jeziorem w skali mikro. Ma to być miniatura jeziora, ze strefą bagienną, gdzie będzie sobie rósł tatarak (Acorus calamus) i kosaćce (Iris pseudoacoorus), pałka (Typhia latifolia) i kaczeńce lub jak kto woli knieć błotna. (Caltha palustris). Rośliny w strefie bagiennej, mają rosnąć na żywioł, z jak najmniejszą ingerencją z mojej strony.
W toni oczka, będą sobie rosły grzybień biały (Nymphaea alba), grążel żółty (Nuphar luteum) i rdest ziemno-wodny (Polygonum amphibium) na którego kwiatach, będą sobie siadały, błękitne ważki (Coenagrion) które składają tutaj swe jaja.
Brzegi będą porośnięte trawą, a z wody na brzeg będzie się wspinać Tojeść rozesłana (Lisimachia nummularia), kwitnąca drobnymi kwiatami w formie gwiazdek, obficie, na żółto. Na granicy wody i brzegu będzie się chwiał na wietrze 'Oczeret jeziorny', inaczej zwany Sitem bagiennym (Schoenoplectus lacustris). Będzie on służył jako naturalna "oczyszczalnia ścieków". Z powodu dużego zapotrzebowania na składniki pokarmowe, stosuje się oczeret w odstojnikach oczyszczalni biologicznych. To czemu by nie wykorzystać go w oczku z rybami, bo będą tam i ryby i raki i żaby, a jak! Jak jezioro, to jezioro, całą gębą... znaczy głębią. Skoro ryby, to głębia musi być co najmniej 1,30 m. wtedy teoretycznie nie powinno być problemów, z przezimowaniem ryb w jeziorku. No i koniecznie strumień ... no może strumyczek, żeby koił swoim pluskiem, nasze stargane wielkomiejskim życiem nerwy"...

Więcej w tej materii znajdziecie TUTAJ
Źródło: forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=956


Temat: Światowy Dzień Mokradeł - Jest ich już o 50% mniej
Ginące gatunki roślin, pokłady informacji historycznej zgromadzone w torfie, naturalny filtr wody i ochrona przeciwpowodziowa - to powody, dla których ekolodzy na całym świecie starają się chronić mokradła.
Bagna, torfowiska i wszystkie tereny podmokłe obchodzą w czwartek swoje święto.

Od 1997 r. Światowy Dzień Mokradeł obchodzą 2 lutego kraje sygnatariusze Konwencji Ramsarskiej, której celem jest ochrona wszystkich terenów błotnych i bagiennych. W tym roku obchodzony jest pod hasłem: "In the face of poverty ... wetlands are lifelines" ("W obliczu biedy mokradła są kołem ratunkowym").
Hasło to podkreśla znaczenie ekonomiczne mokradeł, z których zasobów ludzie korzystali przez wieki - powiedział prezes ekologicznej organizacji Klub Gaja, Jacek Bożek.

"W Polsce to już jest przeszłość, ale w wielu miejscach na świecie ludzie żyją dzięki terenom wodnym i podmokłym. Np. delta Dunaju jest miejscem, w którym ludzie łowią nieprawdopodobne ilości ryb i jest to ich główne źródło utrzymania. Budowanie zapór, osuszanie łąk i wszelka działalność zmierzająca do likwidacji mokradeł może w efekcie wpędzić wielu ludzi w skrajną nędzę" - podkreślił Bożek.

Mokradła to wszelkie ekosystemy ziemnowodne i wodne wraz z występującą w nich roślinnością wilgociolubną (higrofilną), a także powierzchniowe złoża, powstałe w efekcie oddziaływania wody np. torfy i muły. Do mokradeł należą także cieki i zbiorniki wodne - stawy, jeziora - oraz wybrzeża morskie.
Na całym świecie, na skutek działalności człowieka, mokradła ulegają degradacji. Najszybciej niszczone są przez osuszanie terenów pod uprawy rolne i wydobywanie torfu.
Konwencja Ramsarska, czyli "Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego", została sporządzona w miejscowości Ramsar w Iranie, nad brzegiem Morza Kaspijskiego dnia 2 lutego 1971 r. Została ratyfikowana przez ponad 140 państw świata. Polska przyjęła ją w 1978 roku. Konwencja nakłada na sygnatariuszy obowiązek ochrony bagiennego charakteru miejsc, uznanych za znaczące dla całego regionu świata.
W Polsce za takie cenne tereny uznano m.in. Słońsk w Parku Narodowym "Ujście Warty", Stawy Milickie oraz Biebrzański i Słowiński Park Narodowy.
"Te tereny są szczególnie znaczące z kilku powodów. Dla Polski stanowią naturalne zbiorniki retencyjne, które przechowują nadmiar wody, chroniąc przed powodzią i oddają ją, kiedy w kraju jest susza. Z międzynarodowego punktu widzenia są to bezcenne siedliska dla dziesiątków gatunków ptaków, zarówno tych, które tam gniazdują, jak i wędrownych" - wyjaśnił Bożek.
Mokradła w Polsce retencjonują (magazynują) olbrzymie ilości wody. Stowarzyszenie Chrońmy Mokradła ocenia, że w torfowiskach zmagazynowanych jest ok. 35 miliardów metrów sześciennych wody, czyli znacznie więcej niż ilość wody we wszystkich polskich jeziorach łącznie.
Bagna i rośliny na nich rosnące doskonale również filtrują wodę. Zwłaszcza torfowiska są w stanie zatrzymywać i wyłączać z obiegu szkodliwe substancje rozpuszczone w wodzie.
Już tylko na mokradłach przetrwały w Polsce rzadkie gatunki roślin, m.in. owadożerna rosiczka. Tam swoje schronienie znajdują ptaki, a także inne zwierzęta, m.in. łosie i wydry.
Torfowiska mogą stać się również swego rodzaju kroniką dziejów danego terenu. W pokładach torfu, gdzie nie dochodzi tlen, przez tysiące lat mogą pozostawać nienaruszone szczątki roślin i zwierząt, a także ślady działalności ludzi. Znanych jest wiele stanowisk archeologicznych, gdzie w pokładach torfu znajdowano ponadtysiącletnie ludzkie zwłoki, kompletnie zachowane.

Torfowisko przyrasta średnio ok. 1 mm w ciągu roku. Kilkunastometrowe pokłady torfu zawierają informacje o historii danego terenu na przestrzeni ostatnich kilkunastu tysięcy lat.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1252422,16,1,0,120,686,item.html
Źródło: timiworld.fora.pl/a/a,176.html